Kadangi vis daugiau žmonių yra priversti ieškoti darbo galimybių, daugelis atrado laisvai samdomų darbuotojų pasaulį. Ši darbo rūšis suteikia įdomių galimybių tiems, kurie ieško lanksčių darbo valandų, labiau kontroliuoja savo darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą ir turi neribotas galimybes didinti pajamas. Tačiau kas tiksliai yra laisvai samdomų darbuotojų darbas? Kuo jis skiriasi nuo tradicinio darbo ir ką reikėtų apsvarstyti prieš pradedant dirbti laisvai samdomą darbą? Šiuos ir kitus klausimus išnagrinėsime šioje išsamioje apžvalgoje apie laisvai samdomą darbą.

Kas yra laisvai samdomas darbas?

Iš esmės laisvai samdomas darbas – tai bet kokia savarankiško darbo forma, kai klientai teikia paslaugas pagal sutartį. Šios paslaugos gali būti įvairios – nuo žiniatinklio kūrimo ar grafinio dizaino iki rašymo ar redagavimo, tačiau visoms laisvai samdomų darbuotojų profesijoms bendra tai, kad jos atliekamos pagal projektą, o ne visą darbo dieną. Todėl dauguma laisvai samdomų darbuotojų neturi jokių privilegijų ir negarantuoja, kad baigus dabartinį projektą bus galima dirbti ir ateityje.

Laisvai samdomo darbuotojo privalumai

Laisvės vilionė yra bene didžiausia priežastis, dėl kurios verta imtis laisvai samdomo darbo. Kadangi laisvai samdomi darbuotojai nėra pavaldūs jokiam konkrečiam darbdaviui, jie gali daug geriau kontroliuoti savo darbo valandas ir darbo krūvį nei tradiciniai darbuotojai. Be to, jie gali lanksčiau imtis juos dominančių projektų, todėl gali savarankiškiau rinktis karjeros kelią. Be to, kadangi pagal daugumą sutarčių atlyginimas mokamas ne už valandą, o užbaigus projektą, laisvai samdomi darbuotojai dažnai gali gauti gerokai didesnį atlyginimą už valandą nei samdomi darbuotojai.

Laisvai samdomo darbo trūkumai

Nepaisant visų privalumų, yra ir tam tikrų laisvai samdomo darbuotojo darbo trūkumų, kurių nereikėtų pamiršti. Pirma, paprastai nėra jokio apsauginio tinklo, kai kalbama apie pajamas – jei projektai išsenka arba netikėtai sumažėja paklausa, gali nelikti kito pinigų šaltinio, kol situacija vėl pagerės. Be to, kadangi į daugumą sutarčių neįtrauktos tokios išmokos kaip sveikatos draudimas ar atostoginiai, laisvai samdomi darbuotojai turi ieškoti alternatyvių šių paslaugų šaltinių, jei apskritai jų nori. Be to, dažnai gali kilti teisinių problemų dėl valstijų ir federalinių įdarbinimo įstatymų skirtumų; tai reiškia, kad laisvai samdomi darbuotojai turi pasistengti užtikrinti, kad jie būtų tinkamai klasifikuojami ir jiems būtų mokamas reikiamas atlygis pagal įstatymus. Galiausiai, kadangi dažnai nėra tiesioginio vadovo, su kuriuo galėtumėte aptarti su darbo sutartimis ar užduotimis susijusius klausimus, galite jaustis šiek tiek izoliuoti, nes kasdienę veiklą vykdote be niekieno kito atsiliepimų ar patarimų, išskyrus tuos, kuriuos teikiate patys.

Laisvai samdomo darbuotojo darbo pradžia

Pirmasis žingsnis siekiant tapti sėkmingu laisvai samdomu darbuotoju – reikia įsitvirtinti kaip kompetentingam ir patikimam savo srities specialistui, susikurti portfelį, kuriame būtų parodyti jūsų įgūdžiai ir ankstesni pasiekimai, taip pat nustatyti konkurencingus įkainius pagal vietos vidurkį už panašaus pobūdžio darbus. Be to, naujiems laisvai samdomiems specialistams svarbu užmegzti ryšius su kitais specialistais, kuriems gali prireikti pagalbos atliekant tam tikras užduotis arba patarimų, kaip geriausiai elgtis tam tikrose situacijose. Galiausiai nepamirškite pagrindinių verslo pagrindų, pavyzdžiui, tikslių įrašų, susijusių su pajamomis ir (arba) išlaidomis, tvarkymo (mokesčių tikslais), sąskaitų faktūrų ir (arba) kvitų rengimo, mokėjimo būdų ir terminų nustatymo politikos ir t. t.; nors tai gali atrodyti kaip smulkmenos, palyginti su pačiu darbu, tačiau nuo pat pradžių įdiegus patikimas sistemas, bus išvengta galvos skausmo.

Ilgalaikė laisvai samdomo darbuotojo veikla

Sėkminga ilgalaikė laisvai samdomo darbuotojo karjera reikalauja atsidavimo ir sunkaus darbo, kaip ir bet kuri kita profesija. Neužtenka vien tik parengti gerus gyvenimo aprašymus ir laimingai rasti užsakymų; vietoj to reikia nuolat stengtis plėsti tinklus, tirti naujus metodus ir rinkos tendencijas, susijusias su konkrečia kompetencijos sritimi (-imis), kurti idėjas, kurios patenkintų esamų rinkų poreikius, ir t. t. Be to, organizuotumas visuose etapuose, įskaitant laiko valdymą ir atsiskaitymą, taip pat veiksmingumą didinančių strategijų kūrimas (pvz., tam tikrų procesų automatizavimas) padės racionalizuoti veiklą ir taip atlaisvinti brangaus laiko, kuris kitu atveju galėtų būti iššvaistytas sprendžiant kasdienius klausimus. Galiausiai aistra ir entuziazmas bet kokiai (-oms) atliekamai (-oms) užduočiai (-oms) yra dar daugiau nei paprasta kompetencija; toks atsidavimas kalba garsiau nei vien žodžiai, kai klientai nustato, ar žmogui tikrai rūpi kokybiški rezultatai!

Baigiamosios pastabos dėl laisvai samdomų darbuotojų

Norint sėkmingai dirbti bet kurioje srityje, įskaitant laisvai samdomą darbą, reikia įsipareigojimo ir ryžto (kartu su išsilavinimu, patirtimi ir pan.). Realistiški lūkesčiai (tiek finansiniai, tiek asmeniniai), noras rizikuoti, kai reikia, ir nuoseklus atsidavimas kiekvienam projektui gali atnešti daug naudos, tačiau tai ne visada bus lengva, todėl kantrybė ir atsparumas taip pat turėtų būti jūsų arsenalo dalis! Vadovaudamiesi pirmiau pateiktais patarimais ir atlikdami papildomus tyrimus apie konkrečias rinkas ir (arba) programas, kuriomis ketinate užsiimti, laisvai samdomi darbuotojai gali tapti puikiu būdu užsidirbti pinigų ir rasti pasitenkinimą tuo, ką darote.

Laisvai samdomo darbo perspektyvos