Kaip ir psicholologas, psichoterapeutas gali padėti susitvarkyti su žemiškomis, psichologinėmis problemomis. Ar tai būtų kylantis stresas (dėl darbo, laukiančių egzaminų, darbo pokalbio ar pan.), nerimas ar kankinančios emocijos, psichologas bei psichoterapeutas ras būdų jums padėti. Bet psichoterapija yra kiek daugiau įdirbio reikalaujantis procesas, dažniau pradedamas, kai problemos yra ne paviršutiniškos, bet esminės. O pirmoji psichoterapijos sesija yra išskirtinai svarbi ir daug svarbesnė nei pirmasis susitikimas su psichologu.

Pati svarbiausia pirmojo susitikimo su psichoterapeutu užduotis yra išsiaiškinti ar šis žmogus iš tiesų yra jums tinkamas ir ar psichoterapija galės vykti sėkmingai. Ryšys tarp jūsų ir jūsų psichoterapeuto, kaip ir tarp jūsų bei kito asmens, pradeda vystytis iš karto, todėl nuo pat pirmųjų akimirkų galėsite įvertinti ar tas ryšys tarp jūsų yra tinkamas. Atkreipkite dėmesį į tai, ar jūsų psichoterapeutas jus šiltai priima ir nuramina, ar sugeba tinkamai reaguoti į jūsų žodžius, ar neperžengia etikos bei profesionalumo ribų. Sesijos pabaigoje turėsite sau atsakyti į klausimą: ar šis psichoterapeutas yra tas, kuriam galėtumėte patikėti savo giliausias mintimis ir jausmus?

Profesionalus ir pasitikėjimo vertas psichoterapeutas turės šias savybes:

  • Jis informuos jus apie konfidencialumą, kad žinotumėte, jog jūsų sesijos bus konfidencialios ir jų metų jūsų išsakytos mintys neišeis iš už kabineto ribų;
  • Su juo lengva kalbėtis
  • Jis leidžia jums suprasti verbaliai ir neverbaliai (gestais, išraiškomis, laikysena ir balso tonu), kad jis neteisia jūsų ir yra atviras jūsų patirčiai;
  • Jis yra malonus, bet nesistengia būtų atsitiktiniu jūsų draugu;
  • Jis elgiasi taip, tarsi jūs būtumėte vienoje valtyje (psichoterapeutas pasidalina savo įžvalgomis, kad jums padėtų, bet netraktuoja savo įžvalgų, kaip vienintelių teisingų).

Terapija yra ilgas procesas, todėl nesitikėkite, kad pirmos sesijos metu būsite “išgydytas”. Svarbiausia surasti “savo” psichoterapeutą, kad terapija galėtų sėkmingai vykti, todėl būtent į tai reikėtų kreipti daugiausia dėmesio pirmosios sesijos metu. Svarbiausia, kad net ir nesijausdami “išgydytais”, pirmojo apsilankymo pas psichoterapeutą metų jūs jaustumėte viltį, kad reikalai gali pasikeisti į gerąją pusę.

Geras ir profesionalus, savo amatą išmanantis psichoterapeutas yra tas, kuris viena vertus jūsų nesigaili ir tiki, kad galite sau padėti, bet taip pat nedalina nerealistiškų pažadų apie tai, kad su jo pagalba niekada nebeturėsite problemų dėl kurių pas jį apsilankėte. Jis turėtų viso labo perteikti jums viltį ir tikėjimą, kad jūs patys galite pakeisti savo gyvenimą į teigiamą pusę, su psichoterapeuto pagalba ar (galiausiai) be jos.

Jei pirmoji jūsų patirtis buvo teigiama (arba net jei kyla abejonės), susitarkite dėl dar keleto susitikimų, kad galutinai įsitikintumėte ar psichoterapeutas jums tinkamas ir ar jaučiatės darantys pažangą. Tuomet, po kelių sesijų, galėsite iš naujo įvertinti ar norite ir ar verta tęsti terapiją būtent su šiuo psichoterapeutu.

Ko tikėtis pirmosios psichoterapijos sesijos metu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *