Jaunam žmogui pirmieji investavimo žingsniai gali atrodyti bauginantys ir sudėtingi. Tačiau investavimas yra svarbi bet kokio gerai parengto finansinio plano dalis, o kuo anksčiau pradėsite investuoti, tuo daugiau turėsite galimybių pasinaudoti sudėtinio augimo privalumais. Nesvarbu, ar jūsų tikslas yra pensinis saugumas, ar finansinė laisvė ateityje, investicinio portfelio formavimas dabar gali padėti jį pasiekti. Supratimas, kaip pradėti investuoti, yra raktas į tai, kad priimtumėte pagrįstus sprendimus, kurie bus jums naudingi ilgalaikėje perspektyvoje.

Kodėl verta investuoti dabar?

Yra kelios priežastys, kodėl prasminga pradėti investuoti jaunystėje. Viena iš priežasčių yra ta, kad sudėtinė grąža reiškia, jog laikas veikia jūsų naudai, nes suteikia daugiau laiko jūsų pinigams augti. Sudėtinės palūkanos reiškia, kad uždirbate ne tik iš savo pradinės investicijos, bet ir iš visų anksčiau uždirbtų pajamų, todėl laikui bėgant jūsų pinigai auga eksponentiškai. Be to, pradėdami anksti ir investuodami mažesnes sumas, mažiau rizikuojate, todėl galite daryti klaidų ir pasimokyti. Galiausiai, atidėtos investicijos suteikia galimybę pasinaudoti lėšomis, pavyzdžiui, nenumatytiems atvejams ar karjeros pokyčiams ateityje.

Norėdami pradėti investuoti būdami jauni, turite apsvarstyti keletą svarbių klausimų: Koks mano tikslas? Koks investuotojas esu? Į ką turėčiau investuoti? Skirdami laiko atsakyti į šiuos klausimus dabar, galite užsitikrinti, kad vėliau sėkmingai įgyvendinsite savo tikslus.

Tikslų nustatymas

Geriausia pradėti galvoti, kaip pradėti investuoti, nuo aiškių ir pasiekiamų tikslų sau nustatymo. Apsvarstykite tokius dalykus kaip tai, kokio tipo investavimo priemonė geriausiai atitiktų šiuos tikslus (pvz., atskiros akcijos ar investiciniai fondai) ir kokio lygio riziką esate pasirengę prisiimti. Ar yra tam tikri terminai, kurių turite laikytis (pvz., išėjimas į pensiją)? Šis žingsnis yra labai svarbus, nes juo bus vadovaujamasi visuose kituose tolesniuose investavimo sprendimų priėmimo etapuose.

Pažinti save

Suprasti, kas esate investuotojas, yra dar vienas svarbus žingsnis prieš pradedant investavimo kelionę. Skirtingiems investuotojams gali būti skirtingas rizikos ir kintamumo komforto lygis arba jie gali būti labiau orientuoti į trumpalaikius ar ilgalaikius rezultatus – supratimas, kas yra prasminga kiekvienoje individualioje situacijoje, gali būti labai svarbus sėkmingoms investavimo strategijoms laikui bėgant. Be to, turint tam tikrų žinių apie asmeninių finansų pagrindus, galima labai padėti priimti protingus sprendimus šiame procese – žinokite pagrindines sąvokas, tokias kaip likvidumo rizika, diversifikavimas ir mokesčių pasekmės, kad prireikus galėtumėte jomis pasinaudoti svarstydami įvairių tipų investicijas ateityje.

Investicijų krypties pasirinkimas

Nustačius tikslus ir supratimą apie polinkį rizikuoti, kitas žingsnis – pagal šiuos kriterijus pasirinkti tinkamą investicijų derinį. Pradedantiems jauniems investuotojams puiki vieta galėtų būti orientavimasis į nebrangius indekso fondus, kurie suteikia galimybę diversifikuoti įvairias turto klases, per daug nerizikuojant – populiarūs pavyzdžiai yra biržoje prekiaujami fondai (ETF). Taip pat yra puikių galimybių, kurias siūlo interneto brokeriai, pavyzdžiui, „Robinhood”, kur netaikomi prekybos mokesčiai, todėl investuotojai gali dar labiau kontroliuoti savo portfelį, o kartu gauti įvairių turto klasių poveikį už minimalią kainą ir riziką, palyginti su kitur siūlomomis alternatyvomis (t. y. aktyviai valdomais investiciniais fondais). Be to, naudojantis automatinėmis paslaugomis galima gauti papildomą pagalbą ir padėti sudaryti individualų portfelį, pritaikytą konkrečiai kiekvieno vartotojo poreikiams, atsižvelgiant į jo nurodytus tikslus, tolerancijos lygį ir kitus veiksnius, pavyzdžiui, amžių, pajamų lygį ir pan. Atlikus pasirinkimą, reikėtų reguliariai stebėti ir periodiškai peržiūrėti, kad prireikus būtų galima atlikti koregavimus, atsižvelgiant į besikeičiančias rinkos sąlygas ar kitus asmeninius veiksnius, kurie gali turėti įtakos bendriems veiklos rezultatams ateityje.

Apskritai ankstyvas pradėjimas ir protingas investavimas gali padėti jauniems žmonėms pasiekti finansinės sėkmės vėlesniame gyvenime. Skirti laiko asmeniniams tikslams, rizikos tolerancijai ir pagrindinių finansų sąvokų išmanymui yra puikus būdas pradėti šią kelionę. Be to, turint nebrangių galimybių, pavyzdžiui, indekso fondus ar internetinius brokerius, galima diversifikuoti įvairias turto klases, įdedant minimalias pastangas ir (arba) išlaidas – todėl jauniems investuotojams pradėti investuoti lengviau nei bet kada anksčiau.

Kaip pradėti investuoti jaunam žmogui?