Šiuolaikiniame pasaulyje 2023 m. jaunuoliai galės rinktis iš daugybės švietimo galimybių. Esant tokiai daugybei galimybių, dažnai gali būti sunku nuspręsti, kurios studijos geriausiai atitiktų asmens tikslus ir uždavinius. Siekdami patarti tiems, kurie keliauja kartais painiu aukštojo mokslo kraštovaizdžiu, parengėme apžvalgą, kokios studijos 2023 m. jaunam žmogui gali būti naudingiausios.
Besikeičiantis aukštojo mokslo pobūdis
Svarbu pažymėti, kad aukštasis mokslas nuolat vystosi ir keičiasi. Atsiradus naujoms technologijoms, tokioms kaip dirbtinis intelektas (DI) ir mašininis mokymasis, daugelis tradicinių darbo vietų tampa nebereikalingos arba jas papildo kompiuterinės sistemos. Todėl vis daugiau dėmesio skiriama specializuotiems įgūdžiams ir žinioms, kurių mašinos negali lengvai atkartoti.
Tuo pat metu daugelis darbdavių, ieškodami būsimų darbuotojų, pirmenybę teikia minkštiesiems įgūdžiams, o ne kietosioms techninėms žinioms. Tai reiškia, kad studentas turi ne tik turėti pasirinktos srities žinių, bet ir pademonstruoti aukšto lygio tarpasmeninius įgūdžius ir emocinį intelektą, kad išsiskirtų iš konkurentų.
Geriausio kelio pasirinkimas
Atsižvelgiant į šiuos pokyčius, svarbu, kad jaunuoliai pasirinktų tokį mokymosi kelią, kuris juos parengtų sėkmingai būsimai karjerai. Tai gali reikšti, kad reikia siekti tradicinių studijų programų universitetuose arba profesinio mokymo specializuotuose institutuose. Taip pat tai gali būti savarankiškas mokymasis ar net privačių bendrovių ar kolegijų siūlomi internetiniai kursai. Galiausiai, prieš pasirenkant konkrečią studijų programą, labai svarbu, kad studentai atidžiai apsvarstytų savo unikalius interesus, įgūdžius ir siekius.
Galimos studijų rūšys
Tiems, kurie nori įgyti tradicinį universitetinį išsilavinimą, siūloma daugybė įvairių sričių programų, pavyzdžiui, gamtos mokslų, humanitarinių mokslų, verslo vadybos ir kt. Apskritai, norint įgyti tokio pobūdžio laipsnį, studentai turi lankyti užsiėmimus universiteto miestelyje ir per nustatytą laiką – paprastai tai trunka nuo trejų iki ketverių metų, priklausomai nuo pasirinktos programos. Be to, studijų programos paprastai turi tam tikras išankstines sąlygas; tai reiškia, kad studentams gali tekti išklausyti papildomus kursus, kad galėtų įgyti teisę į tam tikrus dalykus ar specialybes, kurias jie nori studijuoti toliau, pvz., fizikos ar inžinerijos studijų programose gali būti numatytos išankstinės matematikos sąlygos ir pan. Todėl svarbu, kad studentai, norintys 2023 m. tęsti universitetinio lygio studijas, iš anksto gerai ištirtų šią informaciją, kad tiksliai žinotų, ko iš jų bus reikalaujama, jei pasirinks šį kelią.
Tiems, kurie nori ko nors labiau specializuoto nei tradicinės akademinės studijos – galbūt ko nors labiau pritaikyto praktiniams įgūdžiams ugdyti – vietoj jų (arba galbūt kartu su akademinėmis studijomis) gali būti tinkamas pasirinkimas profesinis mokymas. Profesinis mokymas – tai praktinis mokymasis, kuris gali trukti nuo vieno mėnesio iki dvejų metų, priklausomai nuo pasirinktos srities, pvz., staliaus, santechniko, kirpėjo ir pan. Tokie kursai dažnai trunka trumpiau nei universitetinės studijos, be to, juose studentai gali greičiau įgyti į karjerą orientuotą kvalifikaciją.
Galiausiai, norintiems mokytis lanksčiau ir savarankiškiau, visada yra galimybė mokytis savarankiškai arba internetu. Savarankiškai mokytis galima pradedant temų paieška internete ir baigiant seminarų lankymu ar net užsirašymu į privačių kolegijų siūlomus trumpalaikius kursus. Pastaraisiais metais vis labiau populiarėja internetiniai kursai – tokiose švietimo platformose kaip „Coursera” ir „Udemy” siūlomi išsamūs kursų rinkiniai, kuriuos dėsto patyrę įvairių sričių ir pramonės šakų specialistai, o jų kaina yra mažesnė nei tradicinių universitetų.
Galiausiai, 2023 m. švietimo galimybės yra tokios pat įvairios ir skirtingos kaip ir anksčiau, todėl svarbu, kad studentai, prieš pasirinkdami geriausiai jų poreikius, interesus ir ilgalaikius tikslus atitinkantį kelią, neskubėtų jo tyrinėti.