
Įsiskolinimas gali būti slegianti našta, sukelianti ne tik finansinių sunkumų, bet ir emocinį stresą. Tačiau svarbu žinoti, kad net ir sudėtingiausioje finansinėje situacijoje visada yra išeitis. Tokiuose situacijose visada yra svarbu žinoti ir suprasti. kaip efektyviai valdyti skolas, kokius žingsnius reikėtų žengti norint pagerinti savo finansinę padėtį, ir kaip išvengti panašių problemų ateityje.
Čia pasidalinsime keletu patarimų, kaip suvaldyti savo finansinę situaciją, jei turite skolų.
Įvertinkite savo finansinę situaciją
Pirmasis žingsnis sprendžiant skolų problemą – tiksliai suprasti kokia yra jūsų dabartinė finansinė padėtis. Tai reikalauja sąžiningo ir nuodugnaus savo finansinės situacijos įvertinimo.
- Sudarykite visų skolų sąrašą. Surašykite visas turimas skolas: vartojimo kreditus, būsto paskolas, kreditinių kortelių įsiskolinimus, greitųjų kreditų skolas, paskolas iš artimųjų. Prie kiekvienos skolos nurodykite: skolos sumą, palūkanų normą ir BVKKMN, mėnesinių įmokų dydį ir terminą, iki kada skola turi būti grąžinta.
- Skaičiuokite pajamas ir išlaidas. Suskaičiuokite visas mėnesines pajamas ir išlaidas. Tai padės suprasti, kiek realiai galite skirti skolų grąžinimui. Išlaidas sugrupuokite į būtinąsias (maistas, būstas, komunaliniai mokesčiai) ir nebūtinąsias (pramogos, restoranai).
- Įvertinkite skolų ir pajamų santykį. Jei mėnesiniai skolų mokėjimai viršija 40% jūsų mėnesinių pajamų, jūsų finansinė situacija gali būti sudėtinga ir reikalauja neatidėliotinų veiksmų.
Sukurkite skolų grąžinimo strategiją
Turint aiškų vaizdą apie savo finansinę situaciją, galima pradėti kurti skolų grąžinimo planą. Yra keli būdai, kaip gali pradėti.
Pradėkite nuo mažiausių skolų grąžinimo, išlaikydami minimalius mokėjimus visoms kitoms skoloms. Grąžinus mažiausią skolą, panaudokite laisvus pinigus kitai mažiausiai skolai grąžinti. Šis metodas suteikia psichologinį pasitenkinimą matant, kaip skolų skaičius mažėja.
Pradėkite nuo skolų su didžiausiomis palūkanomis. Taip sutaupysite daugiau pinigų ilgalaikėje perspektyvoje, nes greičiau sumažinsite brangiai kainuojančias skolas.
Susisiekite su kreditoriais ir bandykite derėtis dėl mažesnių palūkanų normų arba mokėjimo planų pakeitimo. Daugelis kreditorių yra suinteresuoti rasti sprendimą, kuris leistų jums grąžinti skolą, užuot jos visai negrąžinus.
Apsvarstykite galimybę konsoliduoti skolas, ypač jei turite daug skirtingų skolų su aukštomis palūkanomis. Skolų konsolidavimas gali sumažinti bendrą palūkanų normą ir supaprastinti mokėjimus. Toks paskolų refinansvimą yra vienintelės paskolos turintiems skolų, kurios yra rekomenduojamos. Venkite visų kitų paskolų, kurios tik pablogintų jūsų finansinę padėtį.
Kasdieninio biudžeto optimizavimas
Norint efektyviai grąžinti skolas, būtina optimizuoti kasdieninį biudžetą ir rasti papildomų lėšų skoloms grąžinti.
- Sumažinkite nebūtinąsias išlaidas. Peržiūrėkite savo išlaidas ir nustatykite, kurias galite sumažinti ar visiškai atsisakyti laikinai. Tai gali būti prenumeratos paslaugos, pietūs restoranuose, pramogos.
- Ieškokite papildomų pajamų šaltinių. Apsvarstykite galimybę dirbti papildomą darbą, pardavinėti nereikalingus daiktus, nuomoti turtą ar siūlyti savo įgūdžius laisvai samdomo darbuotojo platformose.
- Automatizuokite taupymą ir skolų grąžinimą. Nustatykite automatinį lėšų pervedimą skoloms grąžinti iškart po atlyginimo gavimo. Tai padės išvengti pagundos išleisti pinigus kitiems tikslams.
Bendravimas su kreditoriais
Atviras ir sąžiningas bendravimas su kreditoriais yra esminis žingsnis sprendžiant skolų problemas.
- Neignoruokite problemų. Neatsakyti skambučiai ar laiškai neišspręs problemos, o tik ją pablogins. Kreditoriai dažnai yra suinteresuoti rasti sprendimą.
- Būkite atviri dėl savo situacijos. Paaiškinkite savo finansinę padėtį ir pasiūlykite realų mokėjimo planą, kurį galite įvykdyti.
- Gaukite visus susitarimus raštu. Jei pasiekiate susitarimą su kreditoriumi, įsitikinkite, kad turite jį raštu, kad išvengtumėte nesusipratimų ateityje.
Tai padės ne tik susitvarkyti su savo skolomis, bet ir nesusigadinti savo kredito istorijos, kuri blogėja su kiekvienu pradelsta ar praleista kredito įmoka. Kadangi paskolos su bloga kredito istorija yra arba visai nesuteikiamos, arba suteikiamos su daug didesnėmis palūkanomis ir BVKKMN, geros kredito istorijos išsaugojimas leis ateityje pasiskolinti arba refinansuoti paskolas pigiau.
Psichologiniai aspektai valdant skolas
Skolos ir įsiskolinimai dažnai sukelia didelį stresą ir nerimą. Svarbu pasirūpinti ne tik finansiniu, bet ir emociniu sveikatingumu.
- Priimkite situaciją. Pripažinkite, kad turite finansinių sunkumų, bet taip pat priminkite sau, kad tai yra laikina situacija, kurią galite išspręsti.
- Ieškokite paramos. Kalbėkite su patikimais draugais ar šeimos nariais apie savo situaciją. Jie gali pasiūlyti emocinę paramą ar net praktinę pagalbą.
- Švęskite mažas pergales. Kiekvienas žingsnis skolų mažinimo link, net ir mažas, yra svarbus pasiekimas. Apdovanokite save (nebrangiai!) už kiekvieną grąžintą skolą.
Kaip išvengti skolų ateityje
Išsprendus dabartines skolų problemas, svarbu imtis priemonių, kad panašios situacijos nepasikartotų.
Stenkitės sukurti finansinį rezervą, kuris padengtų bent 3-6 mėnesių būtinąsias išlaidas. Tai padės išvengti naujos skolinimosi spiralės nenumatytų išlaidų atveju.
Sudarykite realistišką biudžetą ir jo laikykitės. Išlaidos neturėtų viršyti pajamų.
Venkite impulsyvių pirkinių kreditinėmis kortelėmis ir imkite paskolas tik tada, kai tai tikrai būtina ir esate tikri, kad galėsite jas grąžinti.
Investuokite laiką į finansinio raštingumo ugdymą – skaitykite knygas, lankykite kursus, sekite finansų ekspertų patarimus.
Skolos ir įsiskolinimai – įveikiama užduotis
Skolos įsiskolinimai gali atrodyti kaip neįveikiama kliūtis, tačiau su tinkamu požiūriu, planavimą ir atkaklumu įmanoma išbristi iš finansinių sunkumų. Pradėkite nuo savo situacijos įvertinimo, sukurkite realistišką skolų grąžinimo planą ir laikykitės jo. Nepamirškite, kad kiekvienas žingsnis, net ir mažas, artina jus prie finansinės laisvės.