Kiekviename algalapyje atlyginimas visada yra apskaičiuotas nurodant tiek atlyginimą ant popieriaus (bruto), tiek atlyginimą į rankas (neto). Atlyginimas ant popieriaus yra labai elementari ir lengvai suprantama sąvoka: tai yra tai dėl ko susitariama su darbdaviu, t.y. atlyginimas nurodytas darbo sutartyje (+ priedai ir premijos). Bet atlyginimas į rankas yra visai kas kita. Retas darbuotojas, kuris neturi buhalterinio išsilavinimo, gali suprasti kaip bruto atlyginimo pavirsta į neto atlyginimą, t.y. kaip algalapyje nurodomas atlyginimas pavirsta į realiai į banko sąskaitą gaunamą užmokestį.

Nors tik retas darbuotojas supranta buhalterinius principus, mokesčių dydžius ir kitus faktorius, kuriais remiamasi skaičiuojant atlyginimą, tą padaryti yra gana paprasta. Kad paversti atlyginimą ant popieriaus (bruto) į atlyginimą į rankas (neto), užtenka pasinaudoti tinkama atlyginimo skaičiuokle, kuri gali paskaičiuoti atlyginimą bei nurodyti kokie mokesčiai ir kodėl yra sumokami nuo algalapyje nurodytos algos.

Bet net tuomet gali būti neaišku, kaip atlyginimas yra skaičiuojamas. Jei jus domina algos skaičiavimo principai, kviečiame su jais susipažinti.

Nuo atlyginimo mokami mokesčiai

Nuo kiekvieno atlyginimo yra mokami mokesčiai. Kai kurie iš jų formaliai yra sumokami darbuotojo, o kiti – darbdavio. Tačiau tai tik statistikai ir apskaitai aktualus skirtumas. Esmės tai nekeičia: nesvarbu, kas juos sumoka, bet nuo kiekvienos algos yra atskaičiuojami tam tikri mokesčiai.

Mokesčius galima išskirti į dvi kategorijas: vieni yra mokami Sodrai, kiti – VMI.

VMI yra sumokamas tik gyventojų pajamų mokestis (GPM). Šis mokestis yra mokamas kiekvieną mėnesį, o deklaruojant pajamas galima atgauti dalį sumokėto mokesčio arba gali reikėti sumokėti papildomą GPM dydį, atsižvelgiant į įvairius faktorius.

Didžioji dalis mokesčių yra sumokami Sodrai. Pagrindiniai jų:

  • Privalomasis sveikatos draudimas (PSD);
  • Valstybės sveikatos draudimas (VSD).

Tai – daugiau nei 20% ant popieriaus gaunamo atlyginimo dydžio sudarantys mokesčiai. GPM taip pat sudaro 20% atlyginimo.

Nors tai nėra mokestis, tačiau jei papildomai kaupiama pensijai, bus mokama papildomi 3% atlyginimo dydžio kiekvieną mėnesį.

Neapmokestinamas pajamų dydis (NPD)

NPD yra vienas svarbiausių faktorių, kuris smarkiai įtakoja atlyginimo ir sumokamų mokesčių dydį. Kuo NPD didesnis – tuo mažiau mokesčių reikės sumokėti, nes didėjant NPD, mažėja algos dalis, nuo kurios bus skaičiuojamas GPM.

Trumpai tariant, NPD nurodo pajamų lygį nuo kurio nebus skaičiuojami pajamų mokesčiai. Pats neapmokestinamųjų pajamų dydis priklauso nuo atlyginimo dydžio ir darbingumo grupės. Įprastai yra taikomas 625 eurų dydžio NPD, tačiau jis didėja, jei darbuotojas priklauso specialiai darbingumo grupei ir mažėja, didėjant asmens pajamoms.

Kiti atlyginimo į rankas dydį įtakojantys veiksniai

Atlyginimo dydį taip pat įtakoja darbuotojo pilietybė. Kadangi užsieniečiams Lietuvoje nereikia mokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD), sumažėjusi įmoka Sodrai konvertuojasi į atitinkamai didesnį į rankas gaunamą atlyginimą.

Atlyginimą taip pat įtakoja ir tai, ar jis gaunamas pagrindinėje ar nepagrindinėje darbovietėje. Dirbant nepagrindinį darbą nėra taikomas NPD, todėl pajamų mokestis yra skaičiuojamas nuo visos ant popieriaus nurodytos algos.

Tai – pagrindiniai atlyginimo skaičiavimo principai ir svarbiausi atlyginimo dydį į rankas (neto) įtakojantis veiksniai.

Atlyginimo skaičiavimo principai (bruto ir neto)