Norvegijos literatūros karaliene vadinama autorė – neabejotinai viena laukiamiausių viešnių šiemet lapkritį vyksiančiame tarptautiniame literatūros festivalyje „Vilniaus lapai“. Įtaigaus žodžio galia rašytojai pavyko užkariauti daugelio skaitytojų širdis visame pasaulyje.

Vertinama ir skaitytojų, ir kritikų

Į susitikimus su lietuvių ir užsienio literatūros žvaigždėmis jau antrus metus kviesiantis ir pernai didelio skaitytojų susidomėjimo sulaukęs festivalis „Vilniaus lapai“ šiemet siūlys ne mažiau intriguojančią programą. H. Wassmo – viena iš tų viešnių, kurių daug reklamuoti nereikia. Į lietuvių kalbą yra išverstos ir išleistos net vienuolika jos knygų – o tai yra daugiau kaip pusė šios autorės kūrinių. Tarp knygų lietuvių kalba yra ir garsioji „Dinos knyga“, viena iš įžymios trilogijos knygų, pagal kurią 2002 metais buvo sukurtas filmas. Šis H. Wassmo kūrinys buvo ir perkamiausia 9-ojo dešimtmečio knyga.

Tūkstantiniais tiražais įvairiomis pasaulio kalbomis leidžiamos rašytojos knygos yra pelniusios ne vieną literatūros apdovanojimą, tarp kurių – Šiaurės šalių Tarybos prizas, Norlando  kultūros apdovanojimas, Kritikų prizas ir kiti.

Nekuria idilės

Kurdama įtaigius veikėjų paveikslus, rašytoja daug ir nuosekliai dirba, nevengdama sandūrų su gyvenimo realybe. Rinkdama medžiagą romanui, yra keliavusi per Kopenhagos prostitučių namus. H. Wassmo įsitikinimu, literatūroje žmonės ieško iššūkių, o ne idilės. „Literatūra labai dažnai vaizduoja tokius slepiamus dalykus, kurie padeda išgryninti žmonių santykius“, – sakė ji Vilniuje 2006-aisiais.

Su lietuvių skaitytojais H. Wassmo jau yra susitikusi per 2006 metų Vilniaus knygų mugę, kur sulaukė tikros literatūros mėgėjų apgulties. Prie autografus dalijančios rašytojos ir prekystalio su jos knygomis nusidriekė ilgiausios eilės.

Šįsyk H. Wassmo su savo kūrybos gerbėjais susitiks šių metų lapkričio 11 d., šeštadienį, pagrindinėje festivalio „Vilniaus lapai“ salėje Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Bilietus į renginį jau galima įsigyti teatro kasose arba www.tiketa.lt.

Lietuvė sukūrė spektaklį

Lietuvių kalba H. Wassmo knygas skaitantiems literatūros mylėtojams pasisekė tuo, kad norvegų rašytojos kūryba pateko į puikios vertėjos rankas. „Dinos knygos“ ir kitų H. Wassmo prozos kūrinių vertėja Eglė Išganaitytė 2008 metais yra pelniusi Lietuvių PEN centro apdovanojimą – Vertėjo krėslą.

Wassmo kūryba traukia ne tik mūsų šalies skaitytojus, bet ir teatralus. 2012 metais Kauno nacionaliniame dramos teatre režisierė ir aktorė Agnė Sunklodaitė pagal H. Wassmo romaną „Šimto metų istorija“ sukūrė monospektaklį, vienos dalies išpažintį „(ne) mano istorija“.

Į Lietuvą atvyksta garsioji „Dinos knygos“ autorė Herbjorg Wassmo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *