Informacijai tiesiog kur nors būti neužtenka – ją reikia pateikti taip, kad būtų lengva ją pasiekti”,- savo įžvalgas išdėstė „Eurodesk Brussels Link“ generalinis direktorius Fabrice Gonet. Pasak jo, jaunimui šiuolaikinėje visuomenėje yra be galo svarbu būti mobiliems, o informacija apie galimybes privalo būti aiški bei patraukli. Tokią misiją vykdo „Eurodesk“ tinklalapis, kurio pagrindas yra informacija apie finansavimo programas, iš kurių finansuojamos jaunimo mobilumas (studijos, stažuotės, darbas ir savanorystė) bei iniciatyvos Europoje.

Pagrindinis prioritetas – jaunimo mobilumas

Fabrice Gonet biuras, esantis Briuselyje kuruoja bei koordinuoja visas nevyriausybines organizacijas arba organizacijas, remiamas ministerijų, kurios užsiima jaunimo reikalais: mobilumu, verslumu bei kita. Ši programa, remiama Europos Komisijos, šiuo metu veikia jau net 33 Europos šalyse. Jaunoji „Žinau viską“ žurnalistė Patricija Babrauskaitė pašnekino Fabrice Gonet.

Kokia yra Jūsų portalo misija?

„Eurodesk“ misija yra pritraukti kuo daugiau jaunų žmonių, kiek tik įmanoma. Žinoma, galbūt ne kiekvienas jaunas žmogus norėtų dalyvauti kokiam nors tarptautiniame projekte, palikęs savo namus, tačiau tai yra naudinga patirtis.

Galbūt yra žmonių, kurie be galo nori pažinti kitą kultūrą, pamatyti kitas šalis, tačiau tiesiog nežino kur kreiptis, norėdamas sužinoti apie galimybes. Taigi, mūsų tikslas yra suteikti informaciją apie įvairius projektus, kuriuose galima sudalyvauti.

–         

Tačiau, ar jaunam žmogui užtenka tik tokios padrikos informacijos apie projektą: gražiai surašyta data, vieta bei tikslai?

Iš tikrųjų, vien informacijos sklaidos yra maža. Jaunam žmogui reikia dar šiokio tokio paskatinimo, realios patirties pasidalinimo apie projektą iš žmonių, kurie jau dalyvavo jame. Realių įspūdžių pasidalinimas motyvuoja, suteikia svarbios informacijos apie projektą.Viskas prasideda nuo trupučio informacijos.

Pasidalinimas informacija, kuri yra naudinga – tuo portalas ir užsiima. Tai yra kaip erdvė, kurioje gali sužinoti apie kitų jaunų žmonių patirtį savanoriaujant, dirbant užsienyje, bei pasidalinti savąją.

Kokiais aspektais realios patirties pasidalinimas yra efektyvesnis už paprastą bukletą apie galimą praktiką užsienyje?

„Eurodesk’e” dalinamasi gerąja patirtimi. Studentai rašo straipsnius apie savo įžvalgas. Informacijos sklaida yra efektyvus būdas skatinti jaunimą būti veikliems visuomenėje. Mat gryna, tikra patirtis lengviau įtikina žmones.

Jei nesi niekada keliavęs ir kas nors tau papasakoja savo patirtį užsienyje, tu gali tik įsivaizduoti. Pavyzdžiui, jei aš pasakysiu: „Keliauk į Ispaniją savanoriauti“, tai žmogui nebus geras argumentas, nes jam šis teiginys tik paliks neaiškumų: kodėl būtent Ispanija, kas ten tokio išskirtinio. Tačiau, jei aš pasidalinsiu savo patirtimi ir papasakosiu kokius aš ten nuostabius žmones sutikau, kiek gražių objektų pamačiau ir kokia tai buvo gera galimybė patobulinti savo ispanų kalbos įgūdžius, bus žymiai efektyviau. Taigi, svarbiausia yra suteikti informaciją apie tai, kaip viskas realiai, be pagražinimų.

Kokį pranašumą tarptautinis mobilumas turi priešais vietinį mobilumą? Juk savanoriauti galima ir vietinėse valstybinėse organizacijose, renginiuose.

Daug patirties galima įgyti ir savo šalies siūlomuose programose, savanorystėse, tačiau tarptautinis mobilumas tuom ir yra svarbus, nes išvykimas į kitą šalį duoda perspektyvų. Žmogus būna priverstas pritapti, išeiti iš savo komforto zonos. Išvykimas į užsienį yra ne tik susipažinimas su kitomis kultūromis – tai taip pat pažinimas savęs. Tikiu, kad būčiau labai laimingas, jei galėčiau išnaudoti tokią galimybę. Galimybė įsitraukti į tokius lanksčius projektus jaunam žmogui padeda atrasti tai, ko jis iš tikrųjų nori.

Manau, kad šiuolaikiniam jaunimui svarbu neperbėgti nuo vienos švietimo sistemos prie kitos, o skirti laiko savianalizei. Kita vertus, visada yra rizika, bet šiuo atveju ji yra labai maža, palyginus gaunamos naudos, patirties koeficientu.

Lietuva, besibaigiant 2013 metams, perdavė pirmininkavimo vairą naujajam semestrui  Graikijai. Vienas iš jų prioritetų yra jaunimo verslumas, pagalba, kaip lengviau jiems įsilieti į darbo rinką. Šis aspektas yra panašus į pagrindinį „Eurodesk“ tikslą – jaunimo mobilumą.

Pastaba apie Graikijos prioritetą jaunimo įsiliejimui į darbo rinką gera. Mat kiekviena patirtis duoda galimybę tobulėti komunikacijoje – kas yra svarbiausia savybė bet kokioje darbo rinkoje. Taip pat skatina jaunus žmones gerinti savo įgūdžius įvairiose srityse. Tarptautinis mobilumas (dalyvavimas įvairiuose tarptautiniuose projektuose, studijos užsienyje, savanoriavimas) skatina kalbėti laisvai užsienietiškai. Taigi, informacija apie visas galimybes yra be galo svarbi.

Kokią prieigą šiuolaikinis jaunimas turi prie informacijos apie galimybes savanoriauti, studijuoti užsienyje, apie mainų programas?

Informacijai tiesiog kur nors būti neužtenka – ją reikia pateikti taip, kad būtų lengva ją pasiekti. Pavyzdžiui, Europos Komisija pristato pirminę informaciją apie naujienas labai formaliame stiliuje, laikydamiesi tam tikrų etikos taisyklių. Dėl šios priežasties informacija atrodo nepakankamai suprantama jaunimui vien dėl netinkamos pateikimo formos. Šią problemą „Eurodesk” ir stengiasi išspręsti, pateikdami informaciją. Todėl toks Europos jaunimo portalas yra svarbi priemonė, nes mes norime informaciją pateikti tokią, kuri būtų suprantama kiekvienam.

Portalas dabar veikia 33 Europos šalyje, tai reiškia, kad pateikta 26-27 skirtingomis kalbomis. Kokios populiariausios interaktyvios priemonės naudojamos, kad informacija būtų suprantama kiekvienam?

Pasitelkiame mediją, trumpas ir aiškias antraštes bei paveikslėlius. Svarbiausia – vizualinė raiška, kad pranešimas būtų patrauklus, interaktyvus. Kadangi kaip sakėte, portalas pateikiamas 26-27 skirtingomis kalbomis, nėra lengva tokį projektą plėtoti globaliai.

Šiais metais kaip tik stengiamės susitelkti ties interaktyvia žiniatinklio raiška. Žinoma „Facebook” ir kiti socialiniai tinklalapiai yra puiki erdvė, kurioje tą galima plėtoti. Kita vertus, pranešimai socialiniuose tinklalapiuose yra labai laikini, nes naujienos sparčiai atsinaujina.

Kokiu mastu jauni žmonės išnaudoja šias galimybes? Pagal 2012 m. duomenis, Lietuvos jaunimas tik 20% įsitraukęs į neformalų ugdymą. Kodėl tokia maža paklausa, kas tai lemia?

Skatiname žmones įtraukti masiškai į šį projektą. Kai asmenį pasiekia informacija, dažnai nėra aiškumo iš kur ji atkeliavo. Mes informacija tiesiog dalinamės, ne pardavinėjame.

Žmonės dažniausiai vyksta savanoriauti ne todėl, kad jie gavo informaciją apie konkrečią savanoriavimo galimybę „Eurodesk”, o todėl, kad juos tokia patirtis domina apskritai. Mūsų tikslas garantuoti, kad žmonės atkreiptų dėmesį į esamas galimybes, būtų informuoti apie jas. O jau ar programoje dalyvaus ar ne – jiems laisvė rinktis.

Matyt, sėkmingiausia ir efektyviausia jaunimo mobilume šiandieninė Europos Komisijos remiama programa yra Erasmus+”. Ką apie ją manote, koks jos naujosios programos potencialas?

„Erasmus+” programa rėmiama Europos Komisijos, kurios tikslas padidinti jaunimo mobilumą. Naujajam 2014-2021 planui skiriamos lėšos žymiai didesnės – net 40%. Taigi, pinigai bus skirti ne tik mainų programai, bet ir informacijos plėtrai ir sklaidai. Tikslas – įdiegti lengvesnę formą rasti finansavimui.

Taip pat Erasmus+ skirtas ne tik jaunimui, o visiems žmonėms, kurie su jais dirba. Mobilumas yra vienas prioritetas, o jau mainų vykdymas – visai kitas. Keliamas tikslas yra kaip jaunus žmones įtraukti į aktyvią visuomeninę veiklą.

Kadangi teko susidurti su įvairiomis kultūromis, teko dirbti įvairiose šalyse, ar teko pastebėti kuo skiriasi požiūris? Sakėte, kad dirbote ir Pietų Amerikoje – Argentinoje, kokie požiūriai vyrauja šiose šalyse?

Kiekviena šalis labai skirtinga. Dirbau svetur praeituose darbuose. Ten žmonės baigia vidurinę mokyklą 17 metų, todėl gan sudėtinga lyginti tendenciją. Pas juos yra įprasta pasiimti laisvus metus, per kuriuos jie nuveikia ką nors neįprasto. Kai kurie vyksta į užsienio šalis – tie metai skirti pažinti pasaulį, o sugrįžę jau pradeda mokytis. Septyniolikos metų žmogus dažnai yra per jaunas, kad žinotų ko tikrai nori iš gyvenimo.

Kokie buvo Jūsų karjeros planai?

Po vidurinės iš karto išvykau studijuoti į Vokietiją – tiesiogiai keliavau į universitetą. Kai baiginėjau studijas, supratau, kad nenoriu būti mokytoju, tačiau neturėjau kitų savo karjeros vizijų. Jeigu būčiau turėjęs galimybę, dabar sunku daryti prielaidą, kai taip nėra, tačiau tikrai pats dalyvaučiau savanorystės programoje. Taip pat tikrai skatinčiau kitus jaunus žmones baigus mokyklą iš karto nepulti tiesiai mokytis universitete,  o siūlyčiau paimti laisvus metus, skirti laiko sau, kad pažintum pasaulį ir galiausiai suprastum ko iš tikro nori.

Jei būtumėte jaunas žmogus, kokias mobilumo galimybes išnaudotumėte?

Kadangi kai buvau tavo metų, dar nebuvo interneto – pagrindinės informacijos sklaidos priemonės buvo mūsų mokytojai arba šeima. Programos, kurias dabar steigia Europos Komisija taip pat neegzistavo. Savanorystė net kaip terminas nefigūravo tuometiniais aštuoniasdešimtaisiais metais, kai buvau paauglys. Tačiau, jei būčiau dabar jaunas, tikrai norėčiau sudalyvauti savanorystės programoje.

Briuselyje dirbantis Spaudos Tarnybos atstovas Gediminas Vilkelis mielai sutiko pasidalinti ir savo įžvalgomis.

Šiandieninė problema: kaip skatinti jaunimo mobilumą, kad jie turėtų lengvesnę prieigą prie informacijos apie savanorystes, darbą užsienyje, stažuotes ir aktyviau įsitrauktų į šią veiklą. Kokia būtų Jūsų pozicija, ar tokia patirtis naudinga?

Aš tai dabar kaip tik girdžiu, kaip skundžiasi visi, kad, va, Lietuvos protai išvažiuoja, investuojame į juos čia, o jie išvykstą. Aš, asmeniškai, nematau čia problemos ir kaip tik manau, kad jaunas žmogus užsienyje suranda naują patirtį, įgauna žinių ir, jeigu aplinkybės bus palankios, jis neabejotinai sugrįš. Juk turime daug pavyzdžių, kaip grįžę jauni žmonės puikiai įsilieja į darbo rinką. Ir ne dėl atlyginimo grįžta, o dėl to, kad turi kokią idėją.

Europinių galimybių spektras – kaip jas išnaudoti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *